2010 Hennepin County Employee Recognition Program

 

Hennepin County Library department winners

Congratulations to these Library department winners, whose nominations have been submitted to the County ERP Committee for their consideration as county-wide winners:

 

·         Administrator’s Award - The Library Network Consolidation Team: Jim Bell, Bill Berg, Steve Birmingham, Phil Black, Tom Bramwell, Ben Brown, Ally Brueckner, Sharon Charles, Lisa Daniels, Jody Dudziak, Cinda Dumas, Mike Eischen, Tom Farrell, Robin Henrichs, Dan Hinrichs, Jean Johnson, Nan Johnson, Joe Kaju, Sharon Kinsmith, Shelly Rae Merkel, Roushan Navvab, Will Nguyen, Phuong Nguyen, Brian Pajari, Rich Riemann, Laurie Schuelein, Julia Sjoberg, Drew Speltz, Jeanette Sullivan, Lorenzo Tunesi, Michael Zecca

 

·         Charles Sprafka Leading the Way Award –Susan Myles

 

·         Customer Service Award - The Hennepin County Adult Corrections Facility (ACF) Library Services team: Renee Hasse, Dan Marcou, Rebecca Mobarry, Rose Spaulding

 

·         Innovative Cost Savings Award - The Library ILS Consolidation Project Team: Jean Bielke-Rodenbiker, Michael Boe, Alesia Bone, Sharon Charles, Mary Commers, Tonya DePriest, Ellyn Dobratz, Kay Drache, Phil Feilmeyer, Jackie Gillespie, Gail Graf, John Haag, Scott Hanson, Mary Kay Harris, Frank Hennessy, Sharon Kinsmith, Lisa Kjellander, David Klaiber, Teresa Mercier, Susan Myles, Nan Nystrom-Hilk, Patricia Pedersen, Denver Pettus, Laura Preston, Patricia Rezab, Jim Ruiz, Karen Robinson, Wayne Schneider, Kelly Stade, Loren Taylor, Marcia Willett

 

Hennepin County Library nominees

Congratulations to these Library nominees:

·         Champions of Change Award – The Corrections/A-GRAD/Library JDC Lobby Team: Dana Bjerke, Patrick Jones, Amy McNally, Karen Kuglar (Juvenile Detention Center), Gretchen Wronka (Research, Planning and Development)

·         Customer Service Award – Mike Eischen

·         Customer Service Award - Mary Severson

·         Customer Service Award –Sandra Thoma

·         Customer Service Award – Nancy Thornbury

 

Hennepin County Library staff recognized as IT department winners

Congratulations to these Library staff who were recognized as IT department winners:

·         Innovative Cost Savings Award - ITAC Hardware Standardization Team, including Dan Hinrichs and Lorenzo Tunesi

·         Working Smarter Award - Video Conference team, including Dan Hinrichs and Sharon Kinsmith

 

Hennepin County Library staff recognized as Hennepin County winners and Property Services department winners

Congratulations to these Library staff who were recognized as Hennepin County winners and Property Services department winners:

·         Employee Engagement Award – Hennepin County Library’s Health and Safety Committee: including Helen Burke, Erin Callahan, John Carlson, Macrina Engelstad, Tom Grund, JR Hunter, Rita Hutton, Becky Maddaus, Lois Porfiri, Karen Robinson, Jim Ruiz and Drew Speltz